Az építészeti és településrendezési tervtanácsokról szóló 283/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdés d) pontja alapján az Országos Építészeti Tervtanács szakmai véleményezése során vizsgálja, hogy a benyújtott dokumentáció megfelel-e műemlék vagy műemléki terület érintettsége esetén az örökségvédelmi szempontoknak, a műemléki érték fizikai valójában történő megőrzése követelményének, ezért a műemléki védettséggel érintett ingatlanok esetében előzetes örökségvédelmi egyeztetés lefolytatása szükséges.
Ez érinti az Országos Építészeti Tervtanács véleményezési, és konzultációs eljárásait is, különös tekintettel arra, hogy a hivatkozott kormányrendelet értelmében műemléket érintő terv esetén az örökségvédelmi szakértő szerv által jóváhagyott tudományos dokumentáció, értékleltár, valamint szakértői javaslat a benyújtandó dokumentáció kötelező részét kell képezze.
Fentiek alapján minden esetben az eljárások megkezdése előtt keressék fel a műemlékvédelemért felelős szakterületet a muemlek@ekm.gov.hu technikai címen.
Országképi véleményezés
A Kormány az állami magasépítési beruházások megvalósításáról szóló törvény szerinti állami magasépítési beruházás, valamint a nem központi költségvetési forrásból finanszírozott építési beruházással összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt üggyé nyilvánított építési beruházások vázlatterveinek, építészeti-műszaki, illetve kivitelezési dokumentációnak országkép- és településkép-védelmi szempontú előzetes véleményezésére az építési és közlekedési minisztert (a továbbiakban: miniszter) jelöli ki.
A miniszter előzetes településképi véleményének kialakításakor arról nyilvánít előzetesen véleményt, hogy a tervezett építési beruházás biztosítja-e az ország és a beruházással érintett településképének – a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Tvtv.) 2. § (1) bekezdése szerinti – védelmét.
A miniszter előzetes településképi vélemény kialakítása során adott hozzájárulása hiányában a központi költségvetési szerv az építési beruházást saját költségvetési előirányzata vagy központi költségvetésből származó egyéb támogatás terhére nem folytathatja.
A miniszter előzetes településképi véleményének kialakítása érdekében a beruházó elektronikusan megküldi a véleményezendő vázlattervet az ÉTDR rendszerben,
A beruházó a vázlatterv megküldésekor közli:
- az elnevezését,
- a székhelyét,
- a kapcsolattartója nevét és elérhetőségeit,
- a tervezett építési beruházás által érintett ingatlan vagy ingatlanok címét,
- a tervezett építési beruházás által érintett ingatlan vagy ingatlanok helyrajzi számát.
A miniszter az előzetes településképi véleménye kialakítása során szakértőként bevonhatja az Országos Építészeti Tervtanácsot.
A vázlatterv legalább az alábbi munkarészeket kell, hogy tartalmazza:
- adatlap és vezetői összefoglaló (minta szerint),
- rövid építészeti-műszaki leírást,
- helyszínrajzot a telepítés, a településképbe és környezetbe illeszkedés, a beépítés bemutatásával, a szomszédos építmények és jellemző terepviszonyok feltüntetésével,
- az esztétikus megjelenést – tömegalakítást, színezést, anyaghasználatot, a rálátást – bemutató, továbbá a környezetbe illeszkedést és a településkép-védelmet alátámasztó valamennyi homlokzatot, látványtervet vagy fotómontázst.
Nem központi költségvetési forrásból finanszírozott építési beruházással összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt üggyé nyilvánítása csak a miniszter előzetes településképi hozzájárulása birtokában kezdeményezhető.
A tervpályázati eljárásokról szóló 310/2015. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti tervpályázati eljárás esetén a miniszter a bíráló bizottság által részére megküldött pályaművek előzetes településképi véleményezése útján gyakorolja a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII.15.) Korm. rendelet 40. §-ában meghatározott jogkörét.