Területrendezési és településtervezési tervfajták

Országos és kiemelt térségi területrendezési tervek, fővárosi településfejlesztési terv és fővárosi rendezési szabályzat, településfejlesztési tervek és településrendezési tervek, Településképi Arculati Kézikönyvek

Területrendezési tervek:

  • Országos Területrendezési Terv (OTrT)
  • Budapesti Agglomeráció Területrendezési Terve (BATrT)
  • Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve (BKÜTrT)
  • Vármegyei területrendezési tervek
  • Különös szabályozást igénylő területre készülő területrendezési terv: a Balaton vízparti területeire készülő Vízparti Terv

Települési szintű tervek:

  • Fővárosi településfejlesztési terv és fővárosi rendezési szabályzat
  • Településfejlesztési tervek és településrendezési tervek 
  • Településképi Arculati Kézikönyvek

Országos Területrendezési Terv

Az ország egészére vonatkozóan meghatározza a térségi területfelhasználás feltételeit. Míg az Ország Szerkezeti Terve a térségi területfelhasználási kategóriákat, valamint a műszaki infrastruktúra-hálózatok és egyedi építmények összehangolt térbeli rendjét, addig az Országos Övezeti Terv a térségi övezeteket rögzíti. 
Az Országos Területrendezési Tervhez hasonló, annál részletesebb és bővebb tartalommal készülnek a kiemelt térségek területrendezési tervei (ld. alább), amelyek további – a kiemelt térség sajátosságaiból adódó – szigorúbb előírásokat is tartalmaznak.
 

Az ábrán az Országos Területrendezési Terv, annak szerkezeti terve látható
Az ábrán a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Terve, annak szerkezeti terve látható

Budapesti Agglomeráció Területrendezési Terve 

A Budapesti Agglomeráció Területrendezési Terve Budapest és környékének zöldfelületi rendszerének megőrzésére, valamint a közlekedési feltételek javítására helyezi a hangsúlyt a környezeti terhelés csökkentése érdekében.

Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve

A Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve a parti és partközeli településekre, valamint a Balaton vízparti területeire vonatkozó területhasználati követelményeket differenciáltan állapítja meg: a szabályozás kiemelt figyelmet fordít az üdülési potenciált megalapozó hagyományos tájhasználat és tájkép, valamint a természeti értékek védelmére.

Az ábrán a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve, annak szerkezeti terve látható
Az ábrán a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve, a szerkezeti terv kivágata látható a vízparton
Az ábrán a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve, a szerkezeti terv kivágata látható
Az ábrán a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve, tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezetét ábrázoló övezeti tervlap kivágata látható
Az ábrán a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve, a borszőlő termőhelyi kataszteri terület övezetét ábrázoló övezeti tervlap kivágata látható

Különös szabályozást igénylő területre készülő területrendezési terv: a balatoni Vízparti Terv

A Vízparti Terv a Balaton vízparti területeinek területfelhasználását rögzíti, és a korábban hatályos vízpart-rehabilitációs tanulmányterveket vizsgálja felül és váltja fel. Rögzíti továbbá az építés rendjének az országos előírásoktól eltérő, sajátos követelményeit, melyek az országos előírásoknál jellemzően szigorúbbak. A szabályozás középpontjában a tó megközelíthetőségének biztosítása és a vízparti területek közösségi célú használatának megőrzése áll.

Vármegyei területrendezési tervek

A vármegyei területrendezési tervek 2020-2021-ben újultak meg és kerültek összhangba a 2018-ban elfogadott területrendezési törvénnyel. A területfejlesztési törvény és a területrendezési törvény alapján a vármegyei tervek 2027 júliusáig lesznek érvényben, onnantól kezdve megszűnik hatályuk, előírásaik beépülnek az országos szabályozásba.

Településfejlesztési terv 

A települési önkormányzat a település tervszerű, fenntartható, valamint gazdaságos fejlesztése és üzemeltetése érdekében, a település egészére integrált, stratégiai és területi alapú, a környezeti, természeti, táji, társadalmi és gazdasági adottságokra építő, a településrendezést elősegítő településfejlesztési tervet készít.

Településrendezési terv (helyi építési szabályzat)

A településfejlesztési célok megvalósítását elősegítő, az építés helyi rendjének biztosítása érdekében a települési önkormányzat a település közigazgatási területének felhasználásával és beépítésével, a településkép védelmével, továbbá a környezet természeti, táji és épített értékeinek védelmével kapcsolatos, a telkekhez fűződő sajátos helyi követelményeket, jogokat és kötelezettségeket helyi építési szabályzatban állapítja meg.

Településképi Arculati Kézikönyv

A helyi önkormányzat a településképi arculati kézikönyvben bemutatja a helyi jó példákat, és az építmények méretéről, anyaghasználatáról, színvilágáról, formavilágáról és a hagyományos vagy természetes építési anyagok használhatóságáról, valamint a közterületek és zöldfelületek kialakításáról és gondozásáról szóló, értékközpontú állásfoglalást.

 

A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény vonatkozó előírásainak hatálybalépése előtt készült korábbi tervfajták:

Településfejlesztési koncepció, integrált településfejlesztési stratégia, településszerkezeti terv

Tartalmukat egyesíti az új szabályok szerint készülő településfejlesztési terv, 2027. június 30-ig hatályban maradhatnak.

Településképi rendelet

A tartalmát be kell építeni a helyi építési szabályzatba, de 2027. június 30-ig a hatályban maradhat, és a helyi építési szabályzattal együtt alkalmazandó.