Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is csatlakoztunk a Budapest100 rendezvénysorozat helyszíneihez. Gyűjteményünk olyan témáit és terveit válogattuk össze, amelyek jól illusztrálják az elmúlt évtizedek építészetén, városfejlesztésén keresztül a zöldfelületek kialakításának fontosságát.

A május 24-én, szombaton tartott, a Dokumentációs Központ gyűjteményét bemutató, annak tervdokumentumait reprezentáló programunk nagy sikerrel zajlott. A Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál idei tematikáját látva – városi zöldfelületek kérdésköre –, úgy gondoltuk, a tervtárunkban fellelhető több millió tervlap között számos olyan található, amelyek fókuszában nem (csak) maga az épület-építmény áll, hanem az azt körülvevő környezet: zöldfelületek, parkok, kertek, játszóterek. Egyszóval minden, ami élhetővé teszi épített környezetünket, lakóhelyünket.


A budapesti lakótelepekre fókuszáló, erre az alkalomra készült Játszó-tér-kép: Parkok és játszóterek a lakótelepeken című pop-up kiállítás válogatott anyaga jól illusztrálja, hogy az 50-es, 60-as, 70-es évek nagy lakásépítési lázában is fontosnak gondolták az élhető környezetet. Bár a legfőbb szempont rövid idő alatt a lehető legtöbb lakás megépítése volt, a kor tervezői kiemelt figyelmet fordítottak az épületek közvetlen környezetére, a megfelelő mennyiségű zöldfelület kialakítására, az emberek életvitelét és igényeit figyelembe vevő funkcionalitásra. A Kerepesi úti, Kelenföldi, Óbudai, Újpesti, Lágymányosi, Békásmegyeri lakótelepek dokumentumait és fotóit érdeklődve és nosztalgiázva tekintették meg a kiállítás látogatói, többen összevetették a korabeli terveket saját tapasztalataikkal, élményeikkel az adott lakótelep kapcsán.

A tárlat mellett „kertmoziba” is invitáltuk a Budapest100 résztvevőit, hogy belenézzenek néhány korabeli filmbe, szintén kapcsolódva a korszak városépítészetéhez, várostervezéséhez. Könyvtárunk leselejtezett darabjaiból pedig hazavihettek a látogatók számukra még értékkel bíró kiadványokat.

Szokásunkhoz híven tartottunk két tervtári sétát is a „kulisszák mögött”, melyek során az érdeklődők benézhettek a több milliós tervgyűjteményt őrző raktártérbe, miközben érdekességeket, információkat osztottunk meg a tervtár történetéről, jellegéről, működéséről, szolgáltatásairól.


Dokumentációs Központ – 1111 Bp., Budafoki út 59. E/2
dokkozpont.hu