Településrendezési szerződés

A településrendezési szerződés a településrendezési feladatok megvalósulását biztosító egyik sajátos jogintézmény. A települési önkormányzat egyes településfejlesztési vagy településrendezési célok megvalósítására településrendezési szerződést köthet az érintett telek tulajdonosával vagy a telken beruházni szándékozóval.

A települési önkormányzat egyes településfejlesztési vagy településrendezési célok megvalósítására településrendezési szerződést köthet az érintett telek tulajdonosával vagy a telken beruházni szándékozóval. 

telepítési tanulmányterv
településrendezési szerződés

A településrendezési szerződés megalapozásához telepítési tanulmánytervet kell készíttetnie a beruházónak egy településtervezési, vagy településrendezési szakértői jogosultsággal rendelkező tervezővel, amely bemutatja a tervezett építési beruházást és annak az épített és természeti környezettel való viszonyát. A telepítési tanulmányterv tartalmát az önkormányzati főépítész határozza meg, a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet 7. melléklete alapján. Ezen felül a tanulmányterv tartalmazza azon közfejlesztések körét és előzetes költségbecslését, amelyek kizárólag a tervezett beruházással kapcsolatos szabályváltozás miatt válnak szükségessé. 

A településrendezési szerződés tervezetét és az annak mellékletét képező telepítési tanulmánytervet az önkormányzati főépítész a képviselő-testülethez címzett feljegyzésben véleményezi, ezt követően a polgármester partnerségi egyeztetésre bocsátja, 15 napos véleményezési határidővel. A telepítési tanulmányterv elfogadásáról a képviselő-testület 30 napon belül döntést hoz, elfogadása esetén köthető meg a településrendezési szerződés. A szerződést mellékleteivel együtt az állami főépítész kérelmére részére meg kell küldeni.

A településrendezési szerződés keretében az alábbi kötelezettségeket vállalhatja a beruházó, a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény 92. §-a alapján:

  1. A telepítési tanulmányterv alapján a településfejlesztési terv és a településrendezési terv kidolgozásának finanszírozása. Ebben az esetben az önkormányzat a szerződésben arra vállal kötelezettséget, hogy a településterv készítésének vagy módosításának egyeztetési eljárását a megállapított határidőn belül lefolytatja.

    A beruházás megvalósítása érdekében a képviselő-testület döntésével kiemelt fejlesztési területté nyilváníthatja az érintett területet, ebben az esetben a településterv gyorsabb, egyszerűsített eljárásban egyeztethető.

  2. Új beépítésre szánt terület kijelölése esetén a szükséges zöldterület, erdőterület vagy véderdő megvalósítása, szükség szerinti tulajdonba adása
  3. Azon egyéb költségeknek vagy egyéb ráfordításoknak átvállalása, amelyek az önkormányzatot terhelnék, és amelyek a cél megvalósításának előfeltételei vagy következményei.

A 2. és 3. esetben a szerződésben vállalt kötelezettségek és a megvalósuló településrendezési cél között településfejlesztési vagy településrendezési összefüggésnek kell lennie. Igazolni szükséges, hogy a vállalt kötelezettség

  • és a módosítással elérni kívánt településrendezési cél vagy a beruházás által kiváltott hatások között közvetlen okozati összefüggés áll fenn,
  • a beruházás jellegéhez és mértékéhez képest nem aránytalanul nagymértékű,
  • az önkormányzatnál vagy a beruházás környezetében lévő ingatlanoknál valóban felmerülő többletterhek kiegyenlítését szolgálja, és

a szükséges kiszolgáló intézmény és infrastruktúra-fejlesztések megvalósulását szolgálja (az üzemeltetés költségei a beruházóra át nem háríthatók)