A Vaskapu menedékház és étterem

A Vaskapu menedékház 1925-ben [Nemzeti Ujság, 7. évf. 223. sz.]

A magyarországi szervezett turistamozgalmak fejlődése a 20. század elején kapott igazi lendületet, országos szinten az 1913-ban alakult Magyar Turista Szövetség révén, míg Esztergomban 1911-ben kapott a település önálló osztályt. A Magyar Turista Egyesület Esztergomi Osztályát Brilli Gyula vezette, aki a civil életben szállítókét dolgozott. 

„Az Esztergom fölé 410 méterre magasló Vaskapunak hajdanában gőgös ura volt. A várúr lánya, Fári, szerelmes lett egy pásztorba. A bősz atya megölte lányát és annak szerelmesét. A vaskapui Rómeó-Júlia história még nem ért véget: Fári temetét az erdő rejtekén ásta el gyilkosa. A sírbolt helyén bővízű forrás fakadt – a gyilkosság napjának évfordulóján – tartja a néphit – a forrásból víz helyett vér folyt. A várúr ennek láttán szörnyethalt.” (Dolgozók Lapja, 1987. 208. sz.)

A Vaskapu-hegy és a közelében található Fári-kút környéke mindig is kedvelt kirándulóhely volt, így miután Brilli fáradságos munkájával elegendő pénz gyűlt össze, nekilátott az Egyesület egy kilátó megvalósításának. 

„Tetterőtől duzzadó Osztályunk, az 1911-ben alakult Esztergomi Osztály, kilátó építését tervezte a Vaskapura, hogy azt a csodálatos kilátást, melyet a hegy nyújt a városra meg a Dunazugra, még kedvezőbb körülmények között lehessen élvezni.” (Turisták Lapja, 1936)

A turistaház kezdetben nem is szerepelt a tervek között, mindössze egy kilátót szerettek volna kialakítani a Visegrádi-hegység tetején, ahonnan bárki megcsodálhatja a Dunakanyar csodás panorámáját. 1914. április 19-én tették le az alapkövet, ekkor azonban már egy kilátós menedékház tervével számoltak. A házban egy négyágyas hálószoba, egy ebédlő és egy fedett veranda kapott helyet. A felavatásra már 1914. június 29-én sor került. 

1923-ban még egy szobát és egy konyhát építettek a menedékházhoz, amit „szinte hőskölteménybe illő módon” tudtak csak kivitelezni, mert néhány hét után elfogyott a pénz és csak lelkes egyetemisták segítségével sikerült befejezni a munkálatokat. 1925-ben emeletráépítés történt, ekkor három szoba és egy nyitott terasz került kialakításra. 

Brilli Gyula 1931-ben elhunyt, ekkor a turistaház felvette a nevét, az épület oldalán pedig emléktáblát helyeztek el. 1948-ban Király Albert Turistaházra keresztelték át az első munkás turista mozgalom, az 1910-ben alapított Természetbarátok Turista Egyesületének egyik alapító tagjának tiszteletére, aki a Tanácsköztársaság idején a Sportdirektórium tagja volt. 

Fiatal pár a Brilli Gyula turistaházban 1958-ban
Fiatal pár a Brilli Gyula turistaházban 1958-ban [FORTEPAN/Umann Kornél]

Az épület folyamatosan működött, karbantartásáról azonban nem gondoskodtak megfelelően, így az 1980-as évek végére életveszélyes állapotba került. Ekkor Esztergom város a Közép-Dunavidéki Intéző Bizottság és a Pilisi Állami Parkerdőgazdaság segítségével elindította a menedékház felújítását, átépítését, amelynek részét képezte a ma is működő étterem beindítása is. Az eredeti épületet teljesen el kellett bontani, azonban a helyére korszerű hasonmása került, amelyet az É-11 szövetkezetnél dolgozó Karácsony Tamás készített. 

Technológiai berendezési terv [Szathmáry Katalin] – Dokumentációs Központ/Tervtár/KERTI
Technológiai berendezési terv [Szathmáry Katalin] – Dokumentációs Központ/Tervtár/KERTI

A generáltervező eredetileg a KOMTERV volt, amely egy 40 fős szállóépületet álmodott meg bővítésként, ez azonban nem valósult meg, a Pilisi Állami Parkerdőgazdaság pedig a KERTI-t bízta meg a konyhatechnológiai tervek elkészítésével. Szatmáry Katalin a konyhát 50 adagosra tervezte, amit egy esetleges későbbi épületbővítés során 100-ra lehetett volna növelni. Az üzemben főzőkonyha, mosogató, pincérforgó, söntés, húselőkészítő, hűtőtároló és fehér mosogató kapott helyet. 

Egyedi berendezések konszignációja [Szathmáry Katalin] – Dokumentációs Központ/Tervtár/KERTI
Egyedi berendezések konszignációja [Szathmáry Katalin] – Dokumentációs Központ/Tervtár/KERTI

Az új, vendéglővel ellátott turistaház a túrázók körében nem aratott osztatlan sikert: az ide érkezők többsége autóval, ebédre érkező vendég volt, nem pedig sáros bakancsát koptató kiránduló. Emiatt is volt reményt keltő a természetbarátok számára, amikor 1992-ben a Pilisi Parkerdő Zrt. bérbe adta az épületet a Budapesti Természetbarát Sportszövetségnek. A bíztató kezdetet követően azonban az új üzemeltető utólag már nem tűnt a megfelelő választásnak, mert további albérlőknek adták ki az épületet, így egy ideig szórakozóhely is üzemelt benne.

„Menedékházként nyitja meg az Esztergom feletti vaskapui turistaházat a Budapesti Természetbarát Sportszövetség. A házban melegkonyha működik, kaphatók ételkülönlegességek és olcsó turistamenü is, de saját elemózsiáját is elfogyaszthatja a körpanorámás házban a betérő vándor.” (Mai Nap, 4. évf. 272. sz.)

A Pilisi Parkerdő Zrt. felmondta a szerződést és pert indított az üzemeltetési jogok visszaszerzéséért. A menedékház ez idő alatt gazdátlanul állt, állapota folyamatosan romlott. Végül 2011-2012-ben került sor a teljes felújításra, 2014-ben pedig már a százéves évfordulóját ünnepelhette a Brilli Gyula menedékház.  

 

Felhasznált források:

DKT/OÉMT/KERTI/-4040 Esztergom, Vaskapu Turistaház 50 adagos konyhája kiviteli terve

Polgárdy Géza: Vaskapui „Brill Gyula” menedékház. In: Turisták Lapja, 1936.

Megnyugtató válasz. Turista Magazin, 1987. 98. évf. 5. sz.

Mit tehet egy építész. Esztergom és vidéke, 1988. 3. évf. 10. sz.

Lassan rendeződik a vaskapui menedékház sorsa. 2006. 4. évf. 112. sz.