A telek fogalma az építésügyi igazgatásban az egy helyhelyrajzi számon nyilvántartásba vett földterületet jelenti. A telek rendeltetése attól függően, hogy beépítésre szánt területen (például lakóterület) vagy beépítésre nem szánt területen (például közlekedési terület) fekszik, lehet építési telek vagy „csak” telek.
A telek beépíthetőségére vonatkozó szabályokat a területrendezési és településrendezési jogszabály, valamint a helyi építési szabályzat rögzíti.
Épület csak olyan telken helyezhető el,
- amelynek gépjárművel történő megközelíthetősége – beépítésre nem szánt területen a honvédelmi és katonai, valamint nemzetbiztonsági célú épület elhelyezésére szolgáló telek kivételével – közterületről vagy magánútról közvetlenül, hídon vagy átereszen keresztül biztosítható,
- ahol a rendeltetésszerű használathoz szükséges villamos energia, ivóvíz, technológiai víz biztosítható,
- ahol a keletkező szennyvíz elvezetése vagy ártalommentes kezelése, valamint a csapadékvíz helyben tartása, elvezetése vagy ártalommentes kezelése biztosítható,
- ahol a használat során képződő hulladék gyűjtésére szolgáló, a hulladékmennyiséghez igazodó méretű hulladék gyűjtőedény elhelyezése és a hulladék rendszeres elszállításának vagy ártalommentes kezelésének lehetősége biztosítható, és
- – ha a településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet vagy a helyi építési szabályzat másként nem rendelkezik – ahol a gépjárművek elhelyezése biztosítható.
Építési telek az a telek, amely beépítésre szánt területen, építési övezetben fekszik, az építési szabályoknak megfelelően kialakított, a közterületnek gépjármű-közlekedésre alkalmas részéről az adott közterületre vonatkozó jogszabályi előírások szerint, vagy önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánútról gépjárművel megközelíthető, zöldfelület és termőföld sérelme nélkül, és a közterülettel vagy magánúttal közös, legalább 3,00 méter hosszú határvonallal rendelkezik.
Az építési szabályoknak megfelelően kialakított meghatározás azt jelenti, hogy a telek a helyi építési szabályzatban foglaltaknak megfelelően ki lett alakítva és az ingatlan-nyilvántartásban át lett vezetve. Amennyiben a helyi építési szabályzat a telek beépítésének feltételéül kötelező telekalakítást ír elő, akkor a telket a helyi építési szabályzatban meghatározottak szerint ki kell alakítani és az ingatlan-nyilvántartásban át kell vezetni. Helyi építési szabályzat hiányában az illeszkedés szabályai szerint lehet telket alakítani.
A telken az építményt, és annak részeit a rendeltetési céljának megfelelően és a helyszíni adottságok figyelembevételével kell megvalósítani úgy, hogy az
- ne akadályozza a szomszédos ingatlanok és építmények, önálló rendeltetési egységek rendeltetésszerű és biztonságos használhatóságát, karbantartását,
- méreteivel, elhelyezésével, építészeti kialakításával illeszkedjen a környezet és a környező beépítés adottságaihoz,
- ne korlátozza a szomszédos telkek beépítését,
- ne károsítsa a szomszédos beépítést és annak építészeti jellegzetességeit,
- tegye lehetővé az építészeti örökség és az építészeti értékek megóvását,
- építmény elhelyezési módja, beépítési magassága, homlokzata, tetőzete és azok kialakítása tegye lehetővé a településkép és a környezet előnyösebb kialakítását, a táj és településkép értékeinek érvényesülését,
- építészeti megoldásával járuljon hozzá a táj- és a településkép esztétikus alakításához, az adott tájra jellemző tájkarakter megőrzéséhez,
- a meglévő zöldfelület, különösen a fás szárú növények megóvásával és a legkisebb igénybevételével járjon,
- építmény elhelyezése ne sértsen védőterületet.
Az építmények és azok részeinek építése, bővítése, felújítása, átalakítása, helyreállítása, korszerűsítése során, a rendeltetési céljuknak megfelelően az alapvető követelményeket érvényre kell juttatni. Ezek a követelmények:
- az állékonyság és a mechanikai szilárdság,
- a tűzbiztonság,
- a higiénia, az egészség- és a környezetvédelem,
- a biztonságos használat és akadálymentesség,
- a zaj és rezgés elleni védelem,
- az energiatakarékosság és hővédelem,
- az élet- és vagyonvédelem,
- a természeti erőforrások fenntartható használata, valamint
- az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló kormányrendelet szerinti tervezési programban részletezett elvárások.
A tervezést befolyásoló helyi szintű szabályozás két legfontosabb rendelete a helyi építési szabályzat (HÉSZ), valamint a településképi rendelet (TKR), emellett fontos településképi dokumentum a településképi arculati kézikönyv (TAK) is. A HÉSZ és a TKR mint önkormányzati rendelet a Nemzeti Jogszabálytár Önkormányzati Rendeletek aloldalán érhető el, az oldal jobb szélén látható „Hasznos linkek” közül az „Önkormányzati rendelettár”-ra kattintva közvetlenül elérhető a felület. A TAK általában az önkormányzat honlapján megtalálható, amelyet az oldal alján lévő „Érintett rendszerek” között a „TAK-TKR”-re kattintva is megtekinthető. Amennyiben a szabályozással kapcsolatban személyesen szeretnénk érdeklődni, úgy a települési önkormányzatnál tehetjük meg. Az önkormányzat szakmai konzultációt biztosít a településképi követelményekkel kapcsolatban, továbbá gondoskodik a HÉSZ rendelkezéseivel összefüggő tájékoztatásról.
Fontos! A tervezés során, a hatósági eljárás megindítását megelőzően az építtetőnek, tervezőnek tájékozódnia kell, az ingatlanra vonatkozó építési szabályokról, az ezekhez kapcsolódó hatósági eljárásokról, a szükséges engedélyek, hozzájárulások beszerzéséről.
A tervezés megkezdéséhez szükséges országos és helyi előírások megismeréséhez a az oldal jobb szélén látható „Hasznos linkek” közül az „Nemzeti Jogszabálytár”-ban, valamint az „Önkormányzati rendelettár”-ban tájékozódhat.
Műemlékvédelem esetében a „Műemlékvédelem”, a régészeti örökségvédelemmel kapcsolatban a „Régészet”, valamint a világörökséggel kapcsolatban a „Világörökség” hasznos linken találhatók információk. Ezen felül ajánljuk az „Érintett rendszereknél” a „Védett ingatlanok” és a „HMÉK- Helyi művi értékvédelmi kataszter” megtekintése is, mivel az előbbi a műemléki, régészeti és világörökségi védelemmel, míg az utóbbi a települési önkormányzatok által védettség alá helyezett értékekkel kapcsolatos tudnivalókat tartalmazza egy adott telekre.
Az építésügyhöz kapcsolódó jelentősebb jogszabályokat az oldal jobb szélén található a „Kiemelt kapcsolódó jogszabályok” rész tartalmazza, továbbá a „Hasznos linkek” részben az „Építésügyi jogszabályok keresése” linken az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok listáját érheti el, további jogszabályok a „Nemzeti Jogszabálytár” hasznos linken díjmentesen megtekinthetők, olvashatók, kereshetők. A „Magyar Közlöny” hasznos linken az eddig megjelent közlönyök, hivatalos értesítők szintén díjmentesen, pdf formátumban megtekinthetők, letölthetők.