Ingatlanról általánosan

Ha építkezés céljából vásárolunk telket, házat, az adásvétel megtörténte előtt fontos arról tájékozódni, hogy a telek beépíthető-e, érinti-e szabályozási vonal (például útlejegyzés miatt), az építési szabályoknak megfelelően kialakított-e, védettség vagy bármilyen korlátozás (például védőtávolság, vezetékjog, szolgalmi jog) érinti-e, rendelkezik-e közművekkel, milyen feltételekkel építhető be. Az ingatlan megvásárlása előtt a vonatkozó építésügyi szabályokat a települési önkormányzatnál ismerhetjük meg. Amennyiben az önkormányzat települési főépítészt alkalmaz, őt érdemes felkeresni.

Ha csupán felújítást tervezünk, abban az esetben is javasolt előzetesen informálódni, hogy a vonatkozó szabályok alapján elvégezhető-e a tervezett korszerűsítés. Például műemléki környezetben vagy műemléki jelentőségű területen külön előírások vonatkozhatnak a nyílászárók anyagára, kinézetére, a meglévő épület hőszigetelésének módjára, a homlokzaton alkalmazható anyagokra. A meglévő épületet célszerű szakértővel előzetesen megvizsgáltatni, hogy a tartószerkezetek és egyéb épületszerkezetek állapotáról megfelelő képet kapjunk, így a feltétlenül szükséges felújítási munkák költségei előre bekalkulálhatók.

Az ingatlan tulajdoni lapja nem csak a tulajdonos adatait rögzíti, hanem az épület műemléki védettségének tényét, vagy például azt, hogy az ingatlan természetvédelmi területen található. A tulajdoni lapra kerülnek bejegyzésre az épülettel kapcsolatos kötelezettségek (bontási, helyreállítási, vagy egyéb kötelezettség), az állam vagy az önkormányzat elővásárlási joga.

A tulajdoni lap mellett érdemes beszerezni az ingatlanra vonatkozó földhivatali térképmásolatot, amelyről kiderül, hogy a meglévő épület fel van-e tüntetve az ingatlan-nyilvántartási térképen.

A tulajdoni lappal és a földhivatali térképmásolattal kapcsolatban további információkat az oldal jobb szélén látható „Hasznos linkek közül a „Földhivatali Portál”-ra kattintva kaphat, valamint a „Földhivatal online” linken tulajdoni lap és térképmásolat tekintetében online földhivatali ügyintézésre van lehetőség.

Az önkormányzat közérdekből elhatározott fejlesztéseinek megvalósulása érdekében telekalakítási, építési vagy változtatási tilalmat rendelhet el (ezek a településrendezési feladatok megvalósítását biztosító sajátos jogintézmények). Ennek ismeretében a vásárlásnál fontos szempont lehet, hogy az adott telek például változtatási tilalommal érintett-e, mivel változtatási tilalom ideje alatt telket alakítani, építési engedélyt kiadni, egyszerű bejelentést tudomásul venni, valamint értéknövelő építési tevékenységet végezni nem lehet. 

Az előzetes tájékozódás folyamatába már be lehet vonni az építészt, aki az előírások kapcsán a speciális szakmai kifejezéseket értelmezni tudja.

Az építésügyhöz kapcsolódó jelentősebb jogszabályokat az oldal jobb szélén található a „Kiemelt kapcsolódó jogszabályok” rész tartalmazza, továbbá a „Hasznos linkek” részben az „Építésügyi jogszabályok keresése” linken az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok listáját érheti el, további jogszabályok a „Nemzeti Jogszabálytár” hasznos linken díjmentesen megtekinthetők, olvashatók, kereshetők. A „Magyar Közlöny” hasznos linken az eddig megjelent közlönyök, hivatalos értesítők szintén díjmentesen, pdf formátumban megtekinthetők, letölthetők.

Az oldal alján látható „Érintett rendszerek” közül 

  • a „Hrsz alapú keresés”-sel az adott ingatlanra vonatkozó hatósági engedélyekről, nyilvántartásban szereplő adatokról
  • a „Védett ingatlanok”-ra kattintva az adott ingatlan műemléki, régészeti és világörökségi védeleméről 
  • a „HMÉK-Helyi művi értékvédelmi kataszter”-ben a települési önkormányzatok által védettség alá helyezett értékekről
  • az „E-közmű”-vel az adott ingatlan közműellátottságáról 
  • a „TAK-TKR”-re kattintva a magyar települések arculati kézikönyveiről
  • a „NGTA-Nemzeti Geotechnikai Térkép és Adattár”-ban a hiteles geotechnikai szakvélemények gyűjteményéről

tájékozódhat.

Kiemelt kapcsolódó jogszabályok

A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény

Az állami beruházásokról szóló 2023. évi LXIX törvény

A panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény

Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény

A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény

Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény

A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet

A településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet

Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 179/2023. (V. 15.) Korm. rendelet 

A településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról szóló 280/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet

Az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet

Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény végrehajtásáról szóló 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet

Az ingatlan-nyilvántartási, a telekalakítási, a földmérési és térképészeti tevékenységgel kapcsolatos eljárások, továbbá az ingatlan-nyilvántartásból és az állami alapadatbázisokból történő adatszolgáltatások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 1/2024. (I. 30.) KTM rendelet