Az építészeti-műszaki tervezési tevékenységet, valamint a szakértői tevékenységet, aki rendelkezik a területi építész kamara engedélyével (tervezői jogosultság), és a névjegyzékben szerepel.
Az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet 1. melléklete szerinti dokumentációinak elkészítése jogosultsághoz kötött. A rendeletet az oldal jobb szélén lévő „Kiemelt kapcsolódó jogszabályok” között a rendeletre kattintva közvetlenül elérhető.
A területi építész kamara annak engedélyezi az építészeti-műszaki tervezési, illetve az építészeti-műszaki szakértői jogosultságot, aki büntetlen előéletű, rendelkezik kötelező tervezői felelősségbiztosítással és nem áll szakértői foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, továbbá rendelkezik az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendeletben meghatározott szakirányú felsőfokú végzettséggel és szakmai gyakorlattal, valamint megfelel az abban meghatározott egyéb feltételeknek.Az építészeti-műszaki tervezési jogosultság megállapításához a rendelet 1. melléklet szerinti szakmai gyakorlati időt a tervezési területnek, szakterületnek, részszakterületnek megfelelő tervezési gyakorlattal kell igazolni, amelyhez a szakmai gyakorlat igazolásra vonatkozó szabályokat figyelembe kell venni.
Amennyiben a tervező nem rendelkezik megfelelő időtartamú tervezési gyakorlattal, akkor csak jogosultsággal rendelkező tervező mellett folytathat tervezési tevékenységet és szerezhet tervezési szakmai gyakorlatot.
A szakirányú szakmai gyakorlati idő teljesítését követően a szakmagyakorlónak jogosultsági vizsgát kell tennie. A jogosultsági vizsga célja annak ellenőrzése, hogy a szakmagyakorló kellő mértékben elsajátította-e a tevékenységére vonatkozó jogszabályi környezetet, így képes-e a fontosabb jogszabályokat helyesen értelmezni, rendelkezik-e a szakmagyakorláshoz szükséges ismeretek alkalmazásában kellő jártassággal.
A vizsgát az országos kamara szervezi és bonyolítja le. A vizsga általános és szakterületi részből áll, amelyek alól a vizsga szakértői testülete az ügyrendje szerint felmentést ad, ha a szakmagyakorló más jogosultság megszerzéséhez ilyen tartalmú vizsgát már tett, vagy rendelkezik olyan vizsgával, amelynek követelménye legalább 80%-ban megegyezik az általános vagy szakterületi rész követelményrendszerével.
A kapcsolódó jelentősebb jogszabályokat az oldal jobb oldalán található a „Kiemelt kapcsolódó jogszabályok” rész tartalmazza, továbbá a „Hasznos linkek” részben az „Építésügyi jogszabályok keresése” linken az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok listáját érheti el, további jogszabályok a „Nemzeti Jogszabálytár” hasznos linken díjmentesen megtekinthetők, olvashatók, kereshetők. A „Magyar Közlöny” hasznos linken az eddig megjelent közlönyök, hivatalos értesítők szintén díjmentesen, pdf formátumban megtekinthetők, letölthetők.