Építésügyi hatóság és építésügyi hatósági eljárások

Építési tevékenység megkezdéséhez a jogszabályban meghatározott esetekben az építésügyi hatóság engedélye vagy tudomásulvétele szükséges. Az építmény fajtájától függően az építésügyi hatóság lehet általános vagy sajátos építményfajta szerinti építésügyi hatóság. Általános építmény például a lakóépület, az iskola, a kereskedelmi épület, az ipari vagy a mezőgazdasági épület. Sajátos építményfajta szerinti építmény például az út, a híd, a vasút, a villamos vezeték és tartószerkezetei, a hírközlési építmény, a vízvezeték, a gázvezeték vagy az energiatermelő berendezések tartószerkezetei (napelempark, szélerőmű). A hatóság az eljárásait az építésügyi és örökségvédelmi hatósági eljárások elektronikus lefolytatását támogató dokumentációs rendszerben, az „ÉTDR” alkalmazásban folytatja le. 

Általános építésügyi hatáskörrel rendelkezik az építésügyi, az örökségvédelmi és a légiközlekedési hatóság. 

  • Az általános építményekre vonatkozó építésügyi hatósági eljárásokat az általános építésügyi hatóság folytatja le kivéve, az örökségvédelmi és a légiközlekedési hatóság hatáskörébe tartozó építmények építésügyi hatósági eljárásait. 
  • Az örökségvédelmi hatóság jár el, ha az építési tevékenység a nemzeti emléknek minősülő műemlék építménnyel, annak telkével, vagy a nemzeti emléknek minősülő műemlék ingatlannal kapcsolatos.
  • A légiközlekedési hatóság jár el a repülőtér területén lévő, jogszabályban meghatározott általános építmény (terminál, utasforgalmi épület, cargo épület, hangár vagy irányítótorony) építésügyi hatósági eljárásában.

Az építésügyi és örökségvédelmi hatósági feladatokat a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok látják el a kormányhivatal illetékességi területén. Légiközlekedési hatóságként a légiközlekedésért felelős miniszter jár el. A légiközlekedési hatósággal kapcsolatban a „Léginavigációs és Repülőtéri Hatósági Főosztály” hasznos linken tájékozódhat.

Műemlékvédelem esetében a „Műemlékvédelem”, a régészeti örökségvédelemmel kapcsolatban a „Régészet”, valamint a világörökséggel kapcsolatban a „Világörökség” hasznos linken találhatók információk.

Az általános építésügyi hatóságok az eljárásaikat az építésügyi és örökségvédelmi hatósági eljárások elektronikus lefolytatását támogató dokumentációs rendszerben, az ÉTDR-ben folytatják le. 

Az építésügyi hatóság az eljárásait

  • kérelemre (egyszerű bejelentési, építési engedélyezési, összevont telepítési, fennmaradási engedélyezési és tudomásulvételi, bontás engedélyezési, használatbavételi, hatósági bizonyítvány kiállítása iránti eljárás), vagy
  • hivatalból (az építőipari kivitelezési tevékenység ellenőrzésének eljárása, szabálytalanság esetén intézkedés megtétele, bírságolás) 
  • folytatja le.

Részletesebb tájékoztatás az oldal jobb szélén lévő „Hasznos linkek” között a „Lakossági tájékoztatók” hasznos linken található. Itt többek között megtudható, hogy a „Vázrajz feltöltés” alkalmazásba szükséges feltölteni a változási vázrajzot, vagy az „E-építési napló” alkalmazásban tudja az építtető megnyitni az elektronikus építési naplót – és még számos gyakorlati információ olvasható. Ezek az alkalmazások az oldal alján lévő „Érintett rendszerek”-nél megtalálhatók, és az adottra kattintva közvetlenül megnyitható.

Megkereshető

  • a „Kormányhivatalok” hasznos link segítségével a területileg illetékes kormányhivatal, 
  • az „Építésügyi hatóságok lekérdezése” hasznos linkkel a területileg illetékes építésügyi hatóság (örökségvédelmi hatóság és általános építésügyi hatóság), 
  • a „Kormányablakok keresője” hasznos linkkel a legközelebbi kormányablak.

A döntésekkel szemben a kérelmező jogorvoslattal élhet, közigazgatási pert kezdeményezhet

Ehhez segítséget nyújt 

  • a pereskedéssel kapcsolatban az „Ügyvédkereső – MÜK” és a „Bíróság” hasznos link,
  • az igazságügyi szakértő keresésében az „Igazságügyi Nyilvántartó Rendszerek – IM” hasznos link, valamint 
  • a szakértő keresésében a „Kamarai névjegyzékek (MÉK - szakértők)” és a „Kamarai névjegyzékek (MMK - szakértők)” hasznos link.

A képen egy tervrajz részletet és egy épülő házat láthatunk. A kép hátterét számítógéppel rajzolt tervrajz adja, amelyen építés alatt álló épület makettje fekszik. Az építkezésen ács, kőművesés festő dolgozik.

Fontos!

  • Az építésügyi hatóság döntése az építési tevékenységgel kapcsolatos polgári jogi igényt nem dönt el.   
  • Az építésügyi hatóság engedélye, az egyszerű bejelentés tudomásulvétele nem mentesíti az építtetőt az építési tevékenység megkezdéséhez szükséges más hatósági engedély, nyilatkozat vagy hozzájárulás megszerzésének, vagy a tevékenység végzéséhez szükséges bejelentés megtételének kötelezettsége alól.

Az építésügyi hatósági eljárásokhoz kapcsolódó jogszabályok listáját a „Kiemelt kapcsolódó jogszabályok” rész tartalmazza, továbbá a „Hasznos linkek” részben az „Építésügyi jogszabályok keresése” linken az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok listáját érheti el, további jogszabályok a „Nemzeti Jogszabálytár” hasznos linken kereshetők és díjmentesen elérhetők, olvashatók, kereshetők. A „Magyar Közlöny” hasznos linken az eddig megjelent közlönyök, hivatalos értesítők szintén díjmentesen, pdf formátumban megtekinthetők, letölthetők.