Pályázatok, támogatások, együttműködések

A településfejlesztést támogató hazai pályázatok elsősorban a TOP Plusz és a KEHOP Plusz. A pályázati források mellett együttműködési, tudásmegosztási lehetőségeket kínál az Európai Unió URBACT programja és az új európai Bauhaus kezdeményezés.

Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz)

Célja az uniós szintű és az országon belüli területi kohézió javítása, ennek érdekében a régiók és vármegyék fejlettségének javítása az EU átlag viszonylatában, továbbá az országon belüli egyenlőtlenségek csökkentése, kiemelten a négy legkevésbé fejlett régió (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország) és a komplex programmal fejlesztendő 36 járás fejlesztése. Budapest esetében a nagyváros-specifikus kihívások kezelése a cél.

Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP Plusz)

A KEHOP Plusz az éghajlatváltozás hatásai miatt fellépő problémák – például az árvíz-, és belvízproblémák, aszályok, erőforrásaink túlzott használata – kiküszöbölésére nyújt támogatást. Az Európai Unió által meghatározott szakpolitikai célokból a „Zöldebb Európa” célt fedi le, öt prioritáson keresztül. Célja a környezetszennyezés és az erőforrásaink túlzott kihasználásának csökkentése, a biológiai sokféleség megóvása és a fenntarthatóság előtérbe helyezése.

Európai Uniós településfejlesztési együttműködések: URBACT és NEB

Az URBACT 2002 óta működő európai területi együttműködési program. Célja lehetővé tenni a résztvevő városok számára, hogy a várospolitikák javítása érdekében együttműködjenek, és integrált megoldásokat dolgozzanak ki a közös települési kihívásokra. Az URBACT hálózatokon belül a városok tanulnak egymástól, megosztják tapasztalataikat, és azonosítják a jó gyakorlatokat. A program a fenntartható városfejlesztés érdekében támogatja a tapasztalatcserét és a tanulást.

Az URBACT létrehozott számos folyamatot és eszközt az URBACT-módszer részeként. A program arra ösztönzi a városokat, hogy gondolják újra a központosított irányítási szerkezeteiket, és kezdjék meg az áttérést a befogadóbb és holisztikusabb modellek irányába. Az URBACT részvétel alapú megközelítése elismeri, hogy a fenntartható városfejlesztést a cselekvés-orientált stratégiák vezérlik, amelyeket a helyi lakossággal közösen alakítanak ki majd hajtanak végre.

Az URBACT hazai kapcsolattartásáért, segítségnyújtásért és tájékoztatásért a program budapesti Nemzeti Kontakt Pontja felel.

Az új európai Bauhaus (NEB) kezdeményezés célja egy olyan kreatív és interdiszciplináris mozgalom kialakítása, amely kapcsolódási pontokat teremt az európai zöld megállapodás és az uniós polgárok mindennapi élete között. A kezdeményezés közös tervezése a polgárok, szakértők, vállalkozások és intézmények közvetlen bevonásával zajlik. A következő célt szolgálja:

  • a jövőbeni élet hozzáférhetőbbé és megfizethetőbbé tétele,
  • a formatervezők, építészek, mérnökök, tudományos munkatársak, diákok és kreatív gondolkodók tudományágakon átívelő mozgósítása a fenntartható élet újragondolása érdekében,
  • az uniós polgárok által tapasztalt életminőség javítása,
  • eseti pályázati felhívások és összehangolt programok révén pénzügyi támogatás biztosítása innovatív ötletek és termékek megvalósításához.

A kulturális és kreatív ágazatban tevékenykedő érdekelt felek az európai Bauhaust támogató különböző finanszírozási eszközök kedvezményezettjei lehetnek, és az európai Bauhaus közösségének partnereivé és kulcsfontosságú tagjaivá válhatnak.