A lakosság bevonásának szabályai a településtervezésben

A lakosság a településtervezés folyamatában partnerként vesz részt. A folyamatban a lakosság véleményének ismertetésére több mód adódik. A polgármester lakossági fórumot hívhat össze, ahol ismerteti a tervezővel közösen a településtervet. Egyes esetekben helyi partnerségi egyeztetésre vagy közösségi tervezésre is sor kerülhet.

A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény célja az épített környezet az érintett lakosság, illetve a civil és gazdálkodó szervezetek véleményének kikérésével történő alakítása. A törvény rendelkezése szerint a településrendezési terv tervezetét véleményeztetni kell a partnerekkel, az államigazgatási szervekkel, valamint az érintett területi és települési önkormányzatokkal. (Partner: a helyi lakosság, az érdekképviseleti, a civil-, gazdálkodó szervezetek, valamint a vallási közösségek együttes megnevezése.)

A lakosság településtervezésbe történő bevonásának módjai:

1. Lakossági fórum

2. Helyi partnerségi egyeztetés

3. Közösségi (részvételi) tervezés

1. Lakossági fórum 

A partner véleményének megismerése céljából az önkormányzat polgármestere lakossági fórumot hív össze, amelynek meghívóját az önkormányzat honlapján és a közterületi hirdetőfelületen teszi közzé, egyúttal gondoskodik arról, hogy az elkészült tervdokumentáció az önkormányzati hivatalban megtekintető legyen. A lakossági fórum meghívóját annak időpontja előtt legalább 5 nappal közzé kell tenni. A lakossági fórumon a polgármester és a tervező ismerteti a településterv, a kézikönyv és a településképi rendelet tervezetének tartalmát, a lényeges változásokat, és lehetőséget biztosít a megjelent partnereknek észrevételeik és javaslataik elmondására. Az észrevétel vagy javaslat 5 napon belül írásban, vagy az E-TÉR felületre történő közvetlen feltöltéssel is benyújtható.

2. Helyi partnerségi egyeztetés 

A helyi partnerségi egyeztetés lefolytatása akkor kötelező, ha az önkormányzat partnerségi rendelete a partnerségi egyeztetést a településtervek, a kézikönyv készítése, módosítása tekintetében előírja. Ebben az esetben a település polgármestere javaslatokat kér a tervek készítése és módosítása vonatkozásában, tájékoztatást ad a tervezett tartalomról és az elkészült tervezetet véleményezteti a partnerekkel

A helyi partnerségi egyeztetésre beérkezett véleményeket, észrevételeket szintén fel kell tölteni az E-TÉR egyeztető felületére.

3. Közösségi (részvételi) tervezés

Közösségi tervezésnek nevezzük, ha a tervezési folyamatba már annak egészen korai szakaszában is ténylegesen bevonják az érintetteket. A közösségi tervezés kulcseleme a helyi érintettek, közösségek aktivizálása és bevonása egy közös jövőkép és stratégia kialakításába oly módon, hogy az valóban tükrözze a közösség szükségleteit, igényeit és szempontjait. 

A közösségi tervezés azt jelenti, hogy nem egy már elkészült tervet vagy meghozott döntést lehet véleményezni (vagy adott esetben ellene tiltakozni), hanem a tervezési folyamat elejétől kezdve az érintettek részt vehetnek a kialakult helyzet értékelésében, a közös gondolkodásban, a célok, prioritások meghatározásában, a legjobb megoldások beazonosításában. Lehetőségük nyílik kinyilvánítani, hogy mit várnak a fejlesztésektől, mik a szükségleteik az adott helyzettel kapcsolatban, milyen funkciók, lehetőségek felelnének meg jobban az igényeiknek.