Településfejlesztési dokumentumok

A településterv részét képező településfejlesztési terv a település tervszerű, fenntartható, gazdaságos fejlesztése és üzemeltetése érdekében integrált, stratégiai és területi alapú, a környezeti, természeti, táji, társadalmi és gazdasági adottságokra építő, a településrendezést elősegítő dokumentum.

A települési önkormányzat, valamint a fővárosi és kerületi önkormányzat határozattal hagyja jóvá a településfejlesztési tervet, amely a település tervszerű, fenntartható, gazdaságos fejlesztése és üzemeltetése érdekében integrált, stratégiai és területi alapú, a környezeti, természeti, táji, társadalmi és gazdasági adottságokra építő, és a településrendezést elősegítő dokumentum.

A településfejlesztési terv tartalma:

  • A jövőkép meghatározza a legfőbb településfejlesztési elveket, az ezeken alapuló távlati fejlesztési szándékokat, a környezeti és társadalmi felelősséget a település társadalmi, gazdasági, táji, természeti és az épített környezetének és térségi szerepének tekintetében.
  • A stratégia a jövőkép megvalósítása érdekében meghatározza a rövid, közép- és hosszú távú fejlesztési célokat és azok rendszerét, a beavatkozási területeket, valamint az épített és természeti örökség védelme követelményeit, figyelembe véve a gazdasági szereplők települést érintő terveit és törekvéseit, valamint a helyi társadalom szükségleteit.
  • A fejlesztési célokhoz fejlesztési céladatok és fejlesztési akcióterületek kerülnek meghatározásra.
  • A cselekvési program meghatározza a célok eléréséhez szükséges rövid és középtávú fejlesztési feladatokat, és az önkormányzat által elfogadott tematikus, gazdasági és egyéb tervek, programok vonatkozó elemeit. A cselekvési program tartalmazza a fejlesztések pénzügyi tervét, és rögzíti a települési vízgazdálkodás és csapadékvíz-gazdálkodás fejlesztési feladatait.
  • A részletes cselekvési program tartalmazza a fejlesztési feladatokat és projekteket, a fejlesztési akcióterületeket, a finanszírozási lehetőségeket, szervezeti kereteket és kompetenciákat és az anti-szegregációs programot.
  • Fejlesztési tervlap – a településrendezési terv megalapozásához, a teljes közigazgatási területre – az általános használatú területek figyelembevételével meghatározza a stratégia és a cselekvési program, kiemelten a céladatok és a fejlesztési akcióterületek térbeli összefüggéseit, azok rendszerét, továbbá a település működéséhez szükséges meglévő és tervezett zöldinfrastruktúra-elemek térbeli kialakítását, elrendezését és településszerkezeti szerepét. Ha a település lakossága 5000 főnél több, úgy részletes fejlesztési tervlap készül.
  • Monitoring – a településfejlesztési célok, akciók megvalósításának folyamatos vizsgálata és ellenőrzése, az eredmények kiértékelése.

Egyéb és korábbi dokumentumok:

  • Településfejlesztési koncepció – a település környezeti, társadalmi, gazdasági adottságaira alapozó, a település egészére készített, a változások irányait és a fejlesztési célokat hosszútávra meghatározó dokumentum.
  • Integrált településfejlesztési stratégia – a településfejlesztési koncepcióban foglalt környezeti, társadalmi és gazdasági célok megvalósítását egyidejűleg szolgáló középtávú fejlesztési program

    A településfejlesztési koncepció és az integrált településfejlesztési stratégia tartalma az új településfejlesztési tervbe épül be.

  • Fenntartható városfejlesztési stratégia – a 2021–2027-es uniós ciklus támogatási forrásainak felhasználása érdekében készül