Általános információk

Az energetikai tanúsítói tevékenység az energiát használó épületek energetikai jellemzőinek vizsgálata alapján, annak eredményeképp az épületről energetikai tanúsítványt állít ki. A zöldfelületi tanúsítói tevékenység és az azzal összefüggésben kiállított zöldfelületi tanúsítvány az ingatlanok zöldfelületi minőségét értékeli.

1. Energetikai tanúsítvány

A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény (a továbbiakban: Méptv.) szerint az energetikai tanúsítvány olyan igazoló okirat, amely az épületnek vagy önálló rendeltetési egységnek az e törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabály szerinti számítási módszerrel meghatározott energetikai teljesítőképességét tartalmazza

Az energetikai számítás lényegében azt mutatja meg hány kWh az épület fajlagos  (tehát 1 m2 hasznos fűtött alapterületre vetített) energiaigénye 1 év alatt. Ezt nevezzük összesített energetikai jellemzőnek amelyet összevetve az adott épületre vonatkozó követelményértékkel, megkapjuk az épület energetikai besorolását. Az energetikai tanúsítvány valójában tehát egy olyan dokumentum, amely tájékoztatást ad az épület energetikai tulajdonságairól.

Az energetikai besorolásból következtethetünk az épület várható energiafogyasztására és az abból származó rezsiköltségekre, így a vevő, a bérlő hivatalos dokumentumot kap az épület energetikai teljesítőképességéről. Ezeket az értékeket, az energiafogyasztási számlák tanulmányozásával, egyszerű matematika számításokkal nem lehet egyértelműen meghatározni, illetve az sem mindegy ugyanis hogyan, illetve hányan és hogyan használják az adott épületet. Az emberi  tényezőket az energetikai tanúsítvány számítás során a vonatkozó jogszabály un standardizált adatokkal zárja ki. Így jogszabály meghatározza többek között, hogy lakóépület esetén -15 oC-os külső hőmérséklet esetén 20 oC-os belső hőmérséklettel kell számolni, vagy lakó és szállásjellegű épületek, iroda és oktatási épületek esetén a melegvízfogyasztás éves veszteségét is.

Az energetikai tanúsító által elkészített hiteles energetikai tanúsítvány lehetővé teszi két vagy több épület vagy önálló rendeltetési egység energetikai veszteségei alapján történő összehasonlítását.  Lásd az alábbi hatékonysági kategóriákat bemutató ábrát, amelyen a kategóriák a legkedvezőbbtől, A+++-tól a legkedvezőtlenebbig, I-ig látható

A képen az energetikai besorolásokat láthatjuk.  Az ábra a legjobb sötétzölddel jelölt A+++ kategóriától, a legrosszabb, fekete színnel jelölt I kategóriáig terjed. A kategóriák fentről lefelé: Sötétzöldtől világos zöldig A+++, A++;A+,A ; almazöld színnel B kategória, sárgáz zöld C kategória; sárga D; narancs E; piros F; bordó G; barna H, valamint fekete I kategória.

Fontos! Az építtetőnek az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet (a továbbiakban: ÉKM rendelet) hatálya alá tartozó meglévő épület bővítése esetén a bővítményre, vagy, ha a bővítmény hasznos alapterülete meghaladja a meglévő épület hasznos alapterületének 100%-át, a teljes épületre vonatkozóan az ÉKM rendeletben meghatározott számítást vagy energetikai tanúsítványt kell készítetnie a  használatbavételi engedély vagy a hatósági bizonyítvány iránti kérelem benyújtása előtt.

(Megjegyzés: Az ÉKM rendelet szerint a meglévő épület alatt a felújítási munkák megkezdését megelőzően használatbavételi engedéllyel, használatbavétel tudomásulvételével vagy az épület felépítésének megtörténtét tanúsító hatósági bizonyítvánnyal rendelkező vagy legalább 10 éve használatban lévő épületet kell érteni.)

2. Zöldfelületi tanúsítvány

A Méptv. céljai között szerepel „az építészeti örökségünk és zöldfelületeink megőrzése és védelme”, amely cél érdekében a törvény kialakítja a zöldfelületi tanúsítók és tanúsítvány rendszerét.

A lakossági ingatlanok zöldfelületi tanúsítvány elkészítésével nem érintettek!

Fontos! Zöldfelületi tanúsítvány elkészítése kötelező az építési engedélyhez kötött építési tevékenységekkel érintett, 5000 m2 hasznos alapterületet meghaladó telkeken történő, jelentős építési beruházások zöldfelülete esetében, amennyiben az építési engedély iránti kérelem benyújtása 2025. április 1-jén vagy azt követően történik.

A zöldfelületi tanúsítvány – mint ahogy a neve is mutatja – a telek zöldfelületére készül. A telek zöldfelülete településrendezési értelemben a település növényzettel és természet-közeli mesterséges vagy természetes vízfelületekkel fedett területe. A zöldfelületek a települések zöldinfrastruktúra rendszerének részét képezik.

A zöldfelületi tanúsítói tevékenység és az azzal összefüggésben kiállított zöldfelületi tanúsítvány az ingatlanok zöldfelületi minőségének elemzésével és értékének megállapításával emeli az ingatlan értékét, elősegíti az élhetőbb ingatlanok és települések megteremtését. Felméri a telek zöldfelületeinek hasznosságát (ún. ökológiai szolgáltatásait), a növényzet változatosságát (biológiai sokféleségét), valamint a Kárpát-medencében honos fajok arányát, ezzel azt is, hogy mennyire életképesek a telken található növények. Emellett javaslatokat tesz arra, hogyan lehet még jobban hasznosuló, zöldebb, jobban fenntartható környezetet kialakítani a telken. 

A zöldfelületi tanúsítvány a telek vagy ingatlan zöldinfrastruktúra-ellátottságát igazoló okirat, amely a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról, és a zöld védjegyről szóló kormányrendelet szerinti esetekben készül, és az abban foglalt számítási módszerrel meghatározott ökológiai teljesítőképességet tartalmazza.

A zöldfelületi tanúsítás céljai:

  1. A település és a polgárok életminőségének javítása megfelelő mennyiségű és minőségű  zöldinfrastruktúrával való ellátás biztosításával.
  2. A klímaváltozás elleni védekezés és a biológiai sokféleség megőrzése terén tett vállalások teljesítésének elősegítése.
  3. A telkek zöldfelületei gazdasági értékének számszerűsítése, az ingatlan értékében való megjelenítése, a zöldebb ingatlanok értékének növelése, ezáltal a zöldítés ösztönzése.
  4. A közberuházások minőségbiztosítása, a közpénzek közérdeket szolgáló használatának alátámasztása.
  5. Szemléletformálás, az értékek és a felelősség felismertetése, megoldási lehetőségek nyújtása az ingatlantulajdonosok számára.

Az ingatlan ökoszisztéma szolgáltatásainak és ökológiai teljesítőképességének megállapítása zöldfelületi tanúsítás útján történik.

A zöldfelületi tanúsítás alá eső ingatlanok körét az 5. pont részletezi.