A zöldinfrastruktúra tanúsítás rendszere a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvényben megfogalmazott „építészeti örökségünk és zöldfelületeink megőrzése és védelme” célból fakad.
A zöldfelületi tanúsítás jogi kereteit öt jogszabály biztosítja:
- A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény
- Meghatározza a zöldfelületi tanúsítvány és a tanúsítói tevékenység fogalmait, megszabja a tanúsítói tevékenység végzőinek körét, kijelöli a kapcsolódó kamarák körét és feladatait, továbbá az építési folyamat résztvevőjeként határozza meg a zöldfelületi tanúsítót.
- Az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet
- Meghatározza, hogy új építéssel létrehozott épületek használatbavételi engedélyének kiállításához zöldfelületi tanúsítvány szükséges
- Az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet
- Meghatározza, hogy mely szakmák képviselői végezhetnek zöldfelületi tanúsítói tevékenységet.
- A települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről szóló 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet
- Meghatározza a zöldfelületi tanúsítványt és készítésének célját, a tanúsítvány tartalmi követelményeit, a zöldfelületi tanúsító feladatait.
A zöldfelületi tanúsítvány a telek vagy ingatlan zöldinfrastruktúra-ellátottságát igazoló okirat, amely a Méptv. felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet szerinti esetekben készül (lásd: 6. A zöldfelületi tanúsítás alá eső ingatlanok köre) és az abban foglalt számítási módszerrel meghatározott ökológiai teljesítőképességét tartalmazza.
A Méptv. 72. §-a részletesen meghatározza a zöldfelületi tanúsítói tevékenységet, amely ökológiai jellemzők vizsgálata alapján, a vizsgálat eredménye szerinti zöldfelületi tanúsítás kiállítását jelenti, a vonatkozó rendeletben meghatározott ingatlanokra. E tevékenységet olyan szakember folytathat, aki nem áll zöldfelületi tanúsítói tevékenységet kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, büntetlen előéletű, a területi építész kamara tagja, rendelkezik az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben meghatározott szakirányú végzettséggel és szakmai gyakorlattal, valamint megfelel az abban meghatározott egyéb feltételeknek. Aki zöldfelületi tanúsítói tevékenységet kíván folytatni az köteles az erre irányuló szándékát a névjegyzéket vezető szervnek jogszabályban meghatározottak szerint bejelenteni. A bejelentésben meg kell jelölni a bejelentő természetes személyazonosító adatait.
A Méptv. alapján a zöldfelületi tanúsítói tevékenység kötelező kamarai tagsággal folytatható. A zöldfelületi tanúsítók egységes elektronikus névjegyzéki hatósági nyilvántartása a területi kamara feladata a Méptv. 27. §-a szerint, míg az országos kamara a zöldfelületi tanúsítványok független ellenőrzési rendszerét működteti a 32. § értelmében.
A zöldfelületi tanúsító az építési folyamat megvalósítása érdekében az építési folyamat egyik résztvevője, mely folyamat az építési beruházás megtervezésétől az azzal kapcsolatos építésügyi hatósági eljáráson és az építőipari kivitelezési tevékenységen, az építési anyagokkal kapcsolatos feladatokon át az építmény használatának, üzemeltetésének megkezdéséig tartó tevékenységek összessége.