AZ E-ÉPÍTÉSI NAPLÓ ALKALMAZÁS MŰKÖDÉSÉT ÉRINTŐ VÁLTOZÁSOK 2024. OKTÓBER 1-JÉTŐL

Felhívjuk Tisztelt Felhasználóink figyelmét, hogy a 2024. október 1-jén hatályba lépett jogszabályváltozások következtében az e-építési napló alkalmazás egyes funkciói módosultak.

2024. október 1-jén hatályba lépett a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény, az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló 281/2024. (IX.30.) Korm. rendelet, valamint az egyes építésügyi tárgyú kormányrendeleteknek a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény hatálybalépésével összefüggő módosításáról szóló 286/2024. (IX.30.) Korm. rendelet, amely jogszabályok rendelkezései az e‑építési napló alkalmazást is érintik.

Fontos kiemelni, hogy az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 191Kr.) módosult rendelkezéseit 2024. október 1-jét követően átadott kivitelezési dokumentációra, megkötött kivitelezési szerződésre és az annak alapján végzett építőipari kivitelezési tevékenységre kell alkalmazni.

 

Az e-építési napló alkalmazás működése 2024. október 1-jével az alábbiak szerint módosult:

1) Egyszerű bejelentéshez tartozó e-építési naplók készenlétbe helyezése:

2024. október 1-jétől csak egyféle naplótípust lehet választani (Egyszerű bejelentés 2024. október 1. után), a korábbi választható naplótípusok megszűnnek. Ennél az új naplótípusnál az építész tervező NÜJ számmal történő megadása kötelező, 2025. január 15-éig a tervezői és a kivitelezői felelősségbiztosítás megadható, ekkor még nem kötelező, azonban 2025. január 15-étől a tervezői és a kivitelezői felelősségbiztosítás megadása kötelező lesz.

2) Napi hulladék adatok rögzítése a napi jelentéseknél:

A napi jelentések oldalon elérhető a napi hulladék adatok rögzítése funkció, amelynek segítségével a naponta keletkező és az elszállított építési-bontási hulladék mennyiségét, fajtáját, hulladékjegyzék szerinti kódját, illetve a hulladék kezeléséhez igénybe vett létesítmény adatait lehet rögzíteni. A napi hulladék adatok rögzítése, módosítása – a napi jelentéshez hasonlóan – kizárólag az adott naptári nap 24:00 óráig tehető meg.

3) Naplószintű szerepkörök kiosztásának lehetősége:

Egyes szerepköröket az Építtető (vagy Meghatalmazott) az egész e‑építési naplóhoz hozzá tudja rendelni, így a továbbiakban ezeket a szerepköröket nem kell minden e-főnaplóban/e-alnaplóban egyenként kiosztani:

  • Építész tervező
  • Tervező művezető  
  • Beruházáslebonyolító
  • Fedezetkezelő
  • Építési műszaki ellenőr

 

4) Kivitelezői (és FMV) nyilatkozat szövegének változása:

A 191Kr. módosításának megfelelően változik a kivitelezői és a felelős műszaki vezetői nyilatkozat szövegezése. A továbbiakban a szabadszöveges megjegyzéseknél bevezetésre került a minimális karakterszám (5 karakter), illetve hosszabb (1000 karakter) megjegyzések megadására van lehetőség. 

5) Az offline napi jelentések feltöltésének határideje rövidül:

Az offline napi jelentés és egyéb dokumentumok rögzítése legfeljebb a bejegyzési vagy dokumentálási kötelezettség napját követő napon tehető meg az internetes alkalmazásban. A PDF formátumú napló nyomtatásban a határidőn túl feltöltött offline jelentések az eddig megszokott módon kerülnek kiemelésre.

6) Építész tervező hozzájáruló nyilatkozatának feltöltése a használatbavételhez:

A használatbavételre irányuló kérelem benyújtásához a 191/2009 Kr.-ben meghatározott esetekben és az ott meghatározott szempontrendszer szerint szükséges az építész tervezőnek az e-építési naplóba feltöltött nyilatkozata arról, hogy az építmény az engedélyezett építészeti-műszaki dokumentációnak megfelelően készült-e el, az eltérés a jóváhagyásával valósult-e meg, a megvalósulási dokumentáció az eltérést tartalmazza-e, és a végén, hogy a használatbavételhez hozzájárul-e. Amennyiben az építész tervező a hozzájárulását megtagadja, úgy azt indokolnia kell.

Az építész tervező hozzájáruló nyilatkozatát a Tervnaplóba kell feltölteni, amelyhez az alkalmazásból elérhető, PDF formátumú nyilatkozat mintát kell használni. A nyilatkozat feltöltésekor a lenyíló listából a „építész tervezői nyilatkozat” dokumentumtípust kell kiválasztani.

7) Új eseti bejegyzés típusok:

A 191/2009 Kr. módosításának megfelelően új eseti bejegyzés típusok kerültek bevezetésre az alábbiak szerint:

  • építési engedélyhez vagy egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység esetén az alapozás elkészültéről (2025. október 1-jétől kell használni)
  • az egyes munkarészek ellenőrzéséről és annak eredményéről különösen a betonozás előtt a zsaluzás és a vasszerelés ellenőrzése, gépészeti vezetékek, berendezések kipróbálása
  • a műszakilag és az elszámolás szempontjából fontos tényekről, különösen a felek közléseit és kifogásait a tervekkel, a költségvetéssel, valamint ezek módosításával, továbbá a kivitelezéssel kapcsolatban
  • többletmunka, pótmunka szükségessége
  • naplómellékletek feltöltése
  • építési-bontási hulladék mennyiségi küszöbértéket meghaladó mennyisége
  • beépítésre kerülő építési célú termékek megfelelőség-igazolásának átadása a beruházáslebonyolító részére
  • teljesítésigazolás alapján kiállított számla ellenértékének kézhezvételét követően a fővállalkozó kivitelező által az építtető részére átadott dokumentumok és nyilatkozatok
  • kivitelezési dokumentációtól való eltérés részletes és egyértelmű meghatározása, dokumentálása, leírása
  • az építészeti-műszaki dokumentációtól való eltéréshez az építész tervezői nyilatkozat elmaradása
  • területi építész kamara nyilatkozatának feltöltése
  • „rehabilitációs környezettervezés területén gyakorlott” címmel rendelkező szakmagyakorló eseti bejegyzése (2025. április 1-jétől kell használni)
  • építtető megbízottjának eseti bejegyzése